חוקי המשיכה – מהם ואיך הם עוזרים לנו למצוא אהבה?

משיכה רומנטית בין שני אנשים היא אינה תמיד דבר מובן או מודע. למעשה, לרוב לא נוכל להצביע על מה בדיוק גרם לנו לרצות להתקרב לאותו אדם. אנו יכולים להגיד שאהבתם תכונות אופי מסוימות שלהם, שמשהו במראה שלהם קנה אותנו או שהם דיברו בצורה כזו שגרמה לנו להתאהב, אבל יש עוד גורמים שנמצאים מתחת לפני השטח. הם טמונים בתת המודע או במנגנון הביולוגי שלנו וכנראה שמשחקים תפקיד לא קטן באינטראקציה הזוגית. במילים אחרות – כנראה שאנחנו יותר דומים לבעלי חיים ממה שאנו חושבים וכאן ננסה להסביר לכם למה.

אחת הגישות המדעיות הנפוצות לניתוח התנהגויות אנושיות הינה הגישה האבולוציונית, שנובעת מתורתו של החוקר הידוע צ'ארלס דארווין. לפי תפיסה זאת, דפוסי ההתנהגות של פרטים החיים בהווה הינם תולדה של תהליך אבולוציוני או ברירה טבעית אם תרצו. מדובר בתהליך ארוך והדרגתי, בן אלפי שנים ואף יותר, בו התנהגות מסוימת יצרה יתרון הישרדותי לפרט שבחר לאמץ אותה. כתוצאה מכך, היא השתמרה ועברה לדורות הבאים. כך לדוגמה, פרטים שבחרו בעבר לחיות במסגרת של קהילות שרדו יותר על פני אלו שלא, לכן זוהי התנהגות חברתית שרווחת כיום בעולם.

חלק אינטגרלי מהישרדות הוא השאיפה להמשכיות. זו תלויה במידה רבה בכושר הרבייה שלנו ושל בן/בת הזוג שלנו. כדי להעמיד צאצאים בריאים עלינו לדעת כיצד לבחור בני זוג שישפרו את הסיכויים שלנו להתרבות ולהוליד שושלת חזקה. לשם כך טמונים בנו, כמו גם בשאר היצורים החיים, מנגנונים ביולוגיים שיגרמו לנו להימשך לבן/בת זוג שנראים לנו פוריים ובעלי כושר הישרדות גבוה.

אחת הדוגמאות המעניינות לעיקרון הטבע הזה היא הזנב הצבעוני והמרשים של הטווס. מצד אחד אותו זנב הוא עול על הטווס – גופו צריך להשקיע המון אנרגיה על מנת לשאת את משקלו, כך הוא מאט ומקשה על הטווס לברוח מטורפים ולהשיג מזון. עם זאת, זנב יפה משפר את מידת הבולטות שלו ובהתאם מעלה את ההסתברות שהטווסת (נקבת הטווס) תבחין באותו טווס. כתוצאה מכך עולה הסיכוי שלו להעמיד צאצאים. לכן, התכונה השתרשה אבולוציונית וכיום כל הטווסים הזכרים נושאים עליהם זנבות מפוארים.

משיכה בקשר זוגי

יופי הוא הרבה יותר מרק מראה

מראה יפה הוא דבר מושך, על זה אין עוררין. אך עצרתם פעם לחשוב למה הוא יפה בעיניכם? ובכן, הנה לכם התשובה המדעית – תווי הפנים ומבנה הגוף נושאים מידע רב על בריאותו ופוריותו של אותו אדם. כך למעשה מועבר מסר נסתר שאומר לנו "אני צעיר/ה, בריא/ה ויכול/ה להעמיד צאצאים רבים". 

לדוגמה, במחקרים נמצא שאצל נשים שנחשבות מושכות היחס בין היקף המותניים לירכיים גבוה יחסית. אותו יחס גופני מכיל בתוכו מידע רב – ילדות ונשים מבוגרות מתאפיינות ביחס נמוך יותר, בעוד שהיחס שנחשב "יפה" נמצא בעיקר אצל נשים בגיל הפוריות, דהיינו בנות זוג עם פוטנציאל העמדת צאצאים גבוה. עוד הוכח כי שדיים וישבן מעוגלים אצל אישה מעלים את מידת המשיכה אליה בעיני גברים. ההסבר הביולוגי הוא ההורמון שאחראי על ריכוז השומן באזורים האלה – אסטרוגן – שמשמעותי מאוד בהקשר של היריון והנקה. 

דוגמה נוספת לאותו עיקרון, שנכונה לשני המינים, היא הפרופורציות והסימטריה של הפנים והגוף. מחקרים רבים הראו כי השניים משמשים כמאפיינים הדומיננטיים בהערכת היופי של בני אדם. בצורה לא מודעת כמובן. א-סימטריות יכולה להעיד לעיתים קרובות על בעיות רפואיות שונות או על מטען גנטי פגום ולמעשה- על הפחתת הסיכוי להולדת צאצאים בריאים. על כן, לפי המדע, חוסר סימטריה ייתפס בעינינו כדבר לא יפה, כלומר לא מושך.

הכימיה של המשיכה

פרומונים הינם משפחה גדולה של כימיקלים ביולוגיים, אותם בעלי חיים מפרישים כדי לעורר תגובה אצל המין השני. מדובר בחומרי ריח בלתי נראים לעין המשתנים מפרט לפרט לפי ההרכב הגנטי שלו ומצבו הבריאותי. אותן מולקולות קטנטנות גם נושאות מידע חיוני על מערכת החיסון של אותו פרט, כך, בן/בת הזוג הפוטנציאליים יוכלו לאמוד את כושר ההישרדות שלו ועד כמה חזקה תהיה מערכת החיסון של צאצאיו אם יבחרו בפרט זה.

לפי ההשערה המדעית, הפרומונים גורמים למוחנו להפריש כל מיני הורמונים שמשפיעים על התחושה והמצב המנטלי שלנו, למשל כמו אוקסיטוצין ("הורמון האהבה"). במילים אחרות – הם גורמים לנו להתאהב. הסברה הרווחת היא שלרוב ניטה להימשך לבני זוג בעלי מערכת חיסונית שונה ככל הניתן משלנו על מנת ליצור גיוון גנטי רחב. כך הצאצאים יהיו עמידים בפני מגוון של חיידקים ומחלות ושרידותם תגבר.

זה הקול או כלום

משיכה היא חוויה רב חושית. לא רק חוש הריח וחוש הראייה שלנו, אלא גם חוש השמיעה משתתף בחיפוש אחר בן/בת הזוג האידיאליים. כמובן שגם לזה יש הסבר ביולוגי הגיוני – מחקרים הראו שנשים נוטות להימשך לגברים עם קול נמוך ועמוק או בשם אחר – קול בס. מידת עומקו של הקול מושפעת מרמת הורמון הטסטוסטרון בגוף, קרי "ההורמון הגברי". הטסטוסטרון הינו מרכיב חשוב בתהליך ייצור הזרע בזכר ויקבע במידה רבה את מידת הפוריות שלו.

אם נסכם, אין ספק שמשיכה בין בני אדם היא נושא מרתק ואפשר להמשיך לדבר עליה עוד הרבה. עם זאת, על אף ההסברים המדעיים המושכלים, מערכת השיקולים שלנו במסע החיפוש אחר בן/בת הזוג האידיאליים הרבה יותר מורכבת וכוללת גם פקטורים פסיכולוגיים כגון העדפות בתחומי סגנון חיים, מוזיקה, אופנה, פוליטיקה, מידת הדמיון להורינו, חיפוש תכונות אופי משלימות או דומות ועוד רשימה ארוכה של מאפיינים שפשוט בלתי אפשרי לסקור בכמה שורות.

ואם נשים לרגע בצד את ההסברים הרציונליים המעניינים, כולנו רוצים להאמין שיש גם משהו מעבר, שלא תמיד ניתן להסביר במילים. אהבה איננה מדע מדויק ולעיתים החיבור לאדם אחר הוא משהו מעל לתפיסתנו.

אנחנו מזמינים אתכם להירשם לאתר, לעלות לווידאו דייט כבר בסשן הקרוב בשעה 21:00, ולתת לקסם לעשות את שלו.

בכל יום שלישי וחמישי יש סבבי דייטים שממש לא כדאי לפספס!

מוזמנות ומוזמנים להירשם כבר עכשיו!

דייט בתשע - לוגו
עדיין לא נרשמתם לדייט בתשע? יש סבב דייטים בכל יום שלישי וחמישי, אל תפספסו!
אהבתם את מה שקראתם? שתפו בקליק עכשיו
אולי יעניין אתכם גם
היא מתחילה איתי
איך לדעת אם היא מתחילה איתי?

באינטראקציות שבינו לבינה פעמים רבות תוכל להיתקל בסיטואציה בה תשאל את עצמך- האם היא בקטע שלי? האם היא מנסה לפלרטט איתי? אם נקלעת למצב שכזה אתה בטח כבר יודע- זה יכול לשגע פילים.

קרא עוד »
קשר לא רציני לרציני
איך להפוך קשר לא רציני לרציני

מה קורה אם העניינים ביניכם מתחממים מעבר למה שציפיתם ואתם מוצאים את עצמכם מפנטזים על יותר ממה שקיים? אין ספק שמדובר בסיטואציה מורכבת ולא פשוטה. אך עם אסטרטגיה נכונה וקצת מאמץ, ייתכן ותצליחו לגרום ל"ידידים פלוס" שלכם להישאר לארוחת בוקר, ואולי גם להרבה יותר…

קרא עוד »
דייט שני
דייט שני מוצלח: כך תעשו את זה

עוד שהדייט הראשון מבסס היכרות ראשונית ונותן לכם הצצה חטופה למי האדם שעומד מולכם, הדייט השני ייתן לכם הרגשה אמיתית ונכונה יותר לגבי האינטראקציה ביניכם ולהיכן הדברים יתגלגלו מכאן והלאה. לכן הוא לא פחות חשוב. ואחרי ששכנענו אתכם לא להמעיט בחשיבותו של הדייט השני, הנה מדריך קצר שיעזור לכם לצלוח אותו בשלום ובדרך שתוביל לדייט שלישי ובתקווה לעוד הרבה אחריו…

קרא עוד »

התנתקת בהצלחה מחשבונך

מקווים לראות אותך כאן שוב בקרוב