אוקיי קיופיד - כן או לא?

מתישהו באמצע העשור הקודם (כן, הרבה זמן כבר עבר…) פרצה לחיינו אוקי קיופיד – בהתחלה בתור אתר היכרויות מהסוג ששטף את הרשת בתחילת שנות ה-2000, ומאוחר יותר, כאשר כולנו העברנו את המחשב לכיס של הג'ינס, גם בתור אפליקציה שהלכה וצברה פופולריות ומשתמשים ככל שחלף הזמן. העיקרון היה (ונשאר) יחסית פשוט: פותחים כרטיס, ממלאים פרטים, בוחרים העדפות והופ – מתחיל לבחור בהתאם לפרופילים שקצפו מולנו. 

החידוש וההבדל העיקרי שהביאה איתה האפליקציה אוקיי קיופיד (כמו גם טינדר), ביחס לאתרי הכרויות, כמו דייט בתשע ואחרים, הוא האפשרות "להסוויפ" – כלומר להביע את דעתכם על הפרופיל שנמצא מולכם על ידי החלקה ימינה או שמאלה, כאשר ימינה אומר שאהבנו ואנחנו מוכנים להתחיל בשיחה, אם הצד השני יביע עניין בעצמו, והחלקה שמאלה משמעותה דילוג על ההתאמה הפוטנציאלית ומעבר הלאה.

אה, אז זה בעצם ממש כמו טינדר?

כן. ולא. נכון שהעיקרון דומה, והסוויפים אותם סוויפים, אולם בכל זאת יש מספר הבדלים בין אוקיי קיופיד לבין פלטפורמות היכרויות אחרות – גם אחרות לגמרי כמו דייט בתשע, וגם דומות לה כמו טינדר.

ככלל, ההבדל העיקרי בין אפליקציות הסוויפים לבין אתרי הכרויות הוא הממשק. אתרי הכרויות בדרך כלל מעניקים משקל רב יותר לכרטיס או הפרופיל של המשתמשים, מבקשים מספר העדפות, יותר פרטים אישיים ובאופן כללי מנסים למצוא את ההתאמות המדויקות יותר על פי הפרטים שהזנתם והשאלות שעניתם עליהם. יש אתרים שרק יצמצמו לכם את האפשרויות ויתנו לכם לבחור מתוכן, ויש כאלה – ממש כמו דייט בתשע – שיפעילו אלגוריתם חכם כדי לעשות את זה עבורכם. כך או כך, התוצאה היא שבסוף אתם מקבלים מאצ' שאמור להיות תואם את ההעדפות שלכם.

אבל גם אם נבודד את האפליקציות ונרצה לעמוד על ההבדלים ביניהן, אנחנו נמצא כאלה. אוקי קיופיד נחשבת לאחות ה"רצינית" של טינדר, והשאלה באיזו אפליקציה מהשתיים להשתמש הרבה פעמים תלויה בתוצאה שאתם רוצים להשיג. אם טינדר, בגדול, נראית כמו אירוע חברתי שבו המוזמנים בקושי זרקו על עצמם משהו לפני שיצאו מהבית, אוקי קיופיד היא מסיבת קוקטייל יוקרתית שבה המוזמנים נבחרו בקפידה והיו צריכים לעמוד בכללים קפדניים יותר כדי להיכנס. היא מבקשת מהמשתמשים שלה לענות על אינספור שאלות, לסווג עוד ועוד את ההעדפות שלהם ולספר על עצמם בפירוט של מבחן אישיות טרום הגיוס, עד לרמה של לבחור את המגדר שלהם מתוך לא פחות מ-22 אפשרויות שונות.

זה טוב, אבל אולי זה גם לא טוב. אולי ריבוי של רשימות והעדפות יכול ליצור גם ריבוי של מחסומים, ומתן אפשרות להביע את עצמנו בצורה מאוד חופשית וללא הגבלה אולי עלול ליצור סוג של שיח שפחות היינו רוצים להיתקל בו.

אוקי קיופיד

בואו נדבר באמת על שיח והתנהגות באתרי ואפליקציות הכרויות

כאמור, באוקיי קיופיד, בניגוד לטינדר, יש אפשרות לכתוב באריכות ובפתיחות על ההעדפות, על הנטייה המינית, המגדר, הציפיות מהקשר הפוטנציאלי ובכלל על החיים. אפשר לעשות זאת באופן חופשי ואפשר דרך שאלות שהאפליקציה בעצמה מציגה ומענה עליהם יוכל לשפוך יותר אור על המשתמשים, חלקן הגיוניות, וחלקן מעט מוגזמות (למשל: עד כמה אתה אוהב את הצבע כחול נייבי?). יחד עם זאת, כאשר נפתחת אפשרות כזו ומשתמשים מרשים לעצמם לכתוב שהם כאן בשביל לחפש קשר קליל יותר, או רוצים לגוון את הזוגיות עם צלע שלישית, הם כנראה יזכו למטר של תגובות עוקצניות וציניות, על גבול המטרידות, והרבה פעמים גם מעבר לגבול הזה.

בכלל, נראה שעקב האכילס של אפליקציות ההיכרויות הוא השיח הלא נעים שמתרחש בהן לעתים. נכון, האפשרות לשוחח מוגבלת רק למקרים בהם יש לכם מאצ' עם הצד השני, אבל בהתחשב בעובדה שמדובר באפליקציה עם יותר מ-50 מיליון משתמשים רשומים בכל העולם, מאצ'ים הם לא דבר נדיר כל כך שם.

בסוף צריך לזכור שכמו כל רשת חברתית, גם אתרי הכרויות יוצרות קהילה, וכדי לשמור על הקהילה נעימה וכזו שכיף להיות חלק ממנה צריך להקפיד על כללי התנהגות מסוימים שייטיבו עם כולם, ובעיקר יגרמו לכולם להרגיש בנוח ובטוח במרחב הווירטואלי כדי להפיק ממנו את המירב. זכרו שבכל מרחב כזה עלינו להתנהג בכבוד כלפי האחר, לדבר בשפה נעימה ואם אתם ספציפית בדייט בתשע – אז גם לא להבריז מדייטים כמובן.

אז האם אוקיי קיופיד הוא המקום למצוא מאצ'?

מאצ', ואולי אפילו כמה, סביר שתמצאו באוקי קיופיד. מה יקרה עם המאצ' הזה והאם הוא באמת יתאים לכם – זו כבר שאלה הרבה יותר רחבה ומורכבת. דווקא משום שהשיפוט של המשתמשים הרבה פעמים הוא מהיר מאוד (לעתים מהיר מידי) ומבוסס בעיקר על מראה חיצוני, ייתכן בהחלט מצב שבו האפליקציה תמצא מאצ' אבל בפועל ההתאמה תהיה, איך אומרים, חצי כוח. אולי כי לא הסתכלתם לעומק ואולי כי החלקתם ברצף ימינה בלי לשים לב למה ולמי. וגם זו אחת הבעיות המרכזיות שיצר השימוש הגובר והולך באפליקציות כמו אוקי קיופיד – המשחק הפך להיות חשוב יותר מהתוצאה.

יש משהו ממכר בסוויפים האלה ימינה ושמאלה, חייבים להודות. אבל כאשר זה כל הייעוד שבשבילו נכנסים לאפליקציות הללו, נראה שהמטרה קצת הלכה לאיבוד בדרך, אם לא נשכחה כלל. שפע בדרך כלל היא מילה שנאמרת בקונוטציה חיוביות ומסמלת טוב, אבל כן – יש בהחלט גם יותר מידי שפע. ויותר מידי שפע עלול להכניס אותנו לאשליה שהכל נמצא במרחק נגיעה (או החלקה). וכך, גם אם לא קיבלנו אף מא'צ – או לחלופין קיבלנו 10 מאצ'ים ביום – למעשה המשמעות היא זהה. כי מחר הרי תמיד יש עוד יום, עוד סוויפים, עוד מאצ'ים.

אז איך אפשר להפסיק את החיפושים?

טוב ששאלתם. אם אתם פה אתם ודאי מבינים שפתרונות קסם כנראה שאין בחיים. מה שכן יש זו האפשרות לשנות מעט את דפוס החשיבה. למשל, להתמקד במקום להתפזר. לא, אין שום כוונה להגביל את מספר הדייטים שתצאו אליהם, אבל כן יש כוונה למקד אתכם יותר. במקום לדבר עם 5 בני / בנות זוג פוטנציאליים במקביל, לקבוע איתם דייטים ליום אחרי יום ברצף ולשכוח עם מי קבעתם מתי (טרו סטורי!) – דייט בתשע מציע משהו קצת אחר. אחרי שנרשמים לאתר (פחות מחמש דקות) וממלאים את הפרטים וההעדפות, אפשר להתמקד בדייט אחד בכל פעם, עם התאמה שהאלגוריתם שלנו יבחר עבורכם, בנוחות ובלי לצאת אפילו מהבית.

זה לא אומר שאתם יכולים לבוא בטריינינג ולא להסתרק, כן? כפי שנאמר קודם, זה אמנם וידאו דייט, אבל זה ממש (ממש) לא אומר שאין צורך לכבד את האדם שיושב מולכם, את הזמן שהוא השקיע בפגישה אתכם ואת הרצון שלו למצוא אהבה, שהוא אמיתי לפחות כמו שלכם. כך נוצרת קהילת משתמשים איכותית, במרחב בטוח ואמיתי שמכבד את כל החברים והחברות בו.

ובאשר לתשובה לשאלה שבראש המאמר – אם עד עכשיו לא הגעתם אליה בעצמכם, בואו נגיד רק, שבניגוד אולי למקומות אחרים במרחבי הרשת, הדבר שאנחנו הכי רוצים אחרי שנרשמתם לדייט בתשע, זה להיפרד מכם ולא שתמשיכו להשתמש באתר ;)

בכל יום שלישי וחמישי יש סבבי דייטים שממש לא כדאי לפספס!

מוזמנות ומוזמנים להירשם כבר עכשיו!

תמונות מאפליקציית אוקיי קיופיד

התנתקת בהצלחה מחשבונך

מקווים לראות אותך כאן שוב בקרוב